flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Херсонський міський суд Херсонської області

Заочний розгляд судової справи в цивільному провадженню – що це?

23 березня 2018, 10:24

Новим інститутом цивільного процесу, спрямованим на вдосконалення судової системи України, є заочний розгляд справи. Проведення заочного розгляду справи дозволило усунути причини, з яких затягувався розгляд справи.

         Мета запровадження заочного розгляду справи у сучасне процесуальне законодавство – забезпечити доступ сторін до більш оперативних форм судочинства та захистити їх від зловживань, затримок, надати суду повноваження здійснювати судочинство більш ефективно.

         У загальних рисах заочний розгляд справи можна визначити як розгляд і вирішення цивільної справи за відсутності належним чином повідомленого про час і місце судового розгляду відповідача, від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності або повідомлення неявки визнанні неповажними, також відповідач не подав відзив, а позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

         Відповідачам, які не з»явилися в судове засідання копія заочного судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі, - у випадку наявності офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

         В разі, якщо у відповідача відносно якого винесено  рішення є докази того, що він не з»явився до судового засідання з поважних причин, то заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача  протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

         Заява про перегляд заочного рішення розглядається в судовому засіданні. І вже в результаті розгляду заяви про перегляд заочного рішення суд може своєю ухвалою:

  • залишити заяву без задоволення;
  • скасувати заочне рішення і призначити справу до розгляду за правилами цивільно процесуального кодексу України.

Якщо звернутися до статистики  Новотроїцького районного суду за 2017 рік та за перший квартал 2018 року, всього було винесено 279 заочних рішень, 80% з  яких складають спори, що виникають із договорів (позики, кредиту, банківського вкладу), решта 20% це спори, що виникають із сімейних правовідносин, спадкового права, житлових правовідносин тощо.

Таким чином, заочне провадження є додатковою гарантією зменшення зловживань відповідачем процесуальними правами, усунення причин затягування процесу, дотримання судами строків розгляду справи.

        

 

                                               Прес-служба Новотроїцького районного суду