Щодо спеціалізації в судах.
У ч. З статті 18 законопроекту встановлено, що в місцевих загальних та апеляційних судах діє спеціалізація зі здійснення кримінального провадження щодо неповнолітніх. Суддею, уповноваженим здійснювати кримінальне провадження щодо неповнолітніх, може бути обрано суддю зі стажем роботи не менше десяти років, досвідом здійснення кримінального провадження в суді й високими морально-діловими та професійними якостями. В разі відсутності в суді суддів з необхідним стажем роботи суддя, уповноважений здійснювати кримінальне провадження щодо неповнолітніх, обирається з числа осіб, які мають найбільший стаж роботи на посаді судді.
Вбачається, що головним критерієм спеціалізації суддів для здійснення кримінального провадження щодо неповнолітніх має бути не стільки загальний професійний стаж, як спеціальні знання з дитячої (юнацької) психології, тактики проведення судового розгляду справ із ювенальним елементом. Тому пропонуємо включити в проект закону вимогу про обов’язкову програму спеціальної підготовки таких суддів під час проходження ними підвищення кваліфікації в Національній школі суддів.
Передбачається, що й Верховний Суд України у випадках, передбачених процесуальним законом, розглядає справи відповідної судової спеціалізації як суд апеляційної або касаційної інстанції (п. 2 ч. 2 ст. 38). Так, відповідно до ст. 2 Сьомого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (1950 р.) не виключається, щоб Верховний Суд України виступав в якості суду першої й остаточної інстанції (наприклад, справи виняткового державного значення). Тому бажано викласти п. 2. ч. 2 ст. 38 у такій редакції: «2) у випадках, передбачених процесуальним законом, розглядає справи відповідної судової спеціалізації як суд першої, апеляційної або касаційної інстанції.
Щодо недоторканності та єдності посади судді.
Недоторканність судді стосується в першу чергу питання проведення стосовно нього оперативно-розшукових заходів чи слідчих дій, що можуть проводитися лише з дозволу суду, здійснюється на підставі судового рішення, ухваленого за клопотанням Генерального прокурора України або його заступників, керівника регіональної прокуратури або його заступників (ч. 5 статті 49). Варто звернути увагу на те, що відповідно до Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» (2014 р.) даний орган отримав широкі повноваження щодо запобігання, протидії та переслідуванню корупційної злочинності. Вбачається, що законодавець має узгодити норми законопроекту з процесуальною компетенцією НАБ України. В основі єдності статусу суддів має лежати їх рівність незалежно від займаного місця в судовій системі. Проте положення закону, які відновлюють кваліфікаційні класи для професійних судців, тим самим впроваджують відповідну диференціацію статусу суддів та судової системи, що повною мірою відповідає судовій ієрархічності. Така диференціація статусу суддів більше суперечить, аніж відповідає засаді єдності статусу суддів та їх рівності. Дискредитують рівність та єдність статусу суддів, незалежно від займаних посад у судовій системі і положення законопроекту, які прямо говорять про «суддів нижчого рівня» (ч. 3. ст. 75). А згідно з ч. 2 статті 52 передбачається, що судці в Україні мають єдиний статус незалежно від місця суду в системі судів загальної юрисдикції чи адміністративної посади, яку суддя обіймає в суді.
Згідно статті 75 передбачається, що суддя в межах п’ятирічного строку може бути переведений на посаду судді до іншого суду Президентом України в порядку, передбаченому цим Законом. Переведення судці на посаду судді до іншого суду здійснюється за результатами конкурсу на судді, проведеного в порядку, визначеному статтею 73 цього Закону. У разі участі в конкурсі на заміщення вакантної посади судді в іншому суді того ж рівня за бажанням судці можуть бути враховані результати його попереднього кваліфікаційного або атестаційного іспиту або суддя може скласти кваліфікаційний (атестацій- ний) іспит відповідно до цього Закону, але не раніше ніж через три роки після попереднього складання відповідного іспиту. За однакових результатів конкурсу перевага надається тому кандидату, який має більший стаж роботи на посаді судді.
На жаль, в реальності вже склалася негативна практика «обходу» системи рівного та справедливого конкурсу при заміщенні суддівських посад. Один із таких способів полягає в заміщенні суддівської посади на периферії, де конкурс мінімальний, і куди ніхто не прагне, а потім оперативне переведення в більш «престижний» суд. Саме цьому сприяють норми закону, які надають перевагу при заміщенні вакантних посад уже діючим суддям. Вбачається, що законодавець має на це звернути увагу.
Щодо законодавчої техніки.
Із точки зору законодавчої техніки видається неправильною редакція ч.І статті 84, де встановлено, що «залежно від відповідності судді вимогам, передбаченим цим Законом, судді може бути встановлений один із п’яти кваліфікаційних класів судців: перший, другий, третій, четвертий або п’ятий». Недоречним є закріплення в законі простого числового ряду від одного до п’яти. До того ж, нова редакція Закону «Про судоустрій і статус суддів» збе- рігає істотні вади чинного Закону в питаннях дублювання, конкуренції та марнотратства державних ресурсів у питаннях організації та діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України і Вищої ради юстиції. Утворення та існування в судовій системі України такого органу, як Вища кваліфікаційна комісія суддів України передусім суперечить ст. 127 Конституції України, що в цілому нівелює легітимність судової системи. Викликають застереження положення ч. 2 статті 87 у питаннях проведення кваліфікаційної атестації. Законопроект передбачає, що «атестаційний іспит проводиться шляхом складання суддею письмового анонімного тестування та виконання практичного завдання з метою виявлення рівня знань, практичних навичок та умінь у застосуванні закону». Вбачається, що професійна діяльність судді повсякденно пов’язана з практичним застосуванням закону, в тому числі й шляхом ням процесуальних актів. Тому предметом обговорення під час атестації судді могли б стати не віртуальні справи та тести, а конкретні рішення, які були скасовані чи змінені в апеляційному чи касаційному порядку, дискусійні (проблемні) питання, які виникали під час правозастосовної діяльності суді.
Щодо дисциплінарного провадження.
У статті 93 законопроекту встановлюється правило, згідно з яким дисциплінарне провадження визначається як «процедура розгляду звернення з метою встановлення обставин, що можуть бути підставою дисциплінарної відповідальності судді», а право на звернення зі скаргою (заявою) щодо поведінки судді, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, має будь-яка особа. Громадяни здійснюють вказане право особисто або через адвоката, юридичні особи — через адвоката, органи державної влади та органи місцевого самоврядування — через адвоката або прокурора. Це визначення є некоректним. Із такого визначення можна зробити висновок, що дисциплінарне провадження охоплює собою лише первинний етап даної процедури, а саме — його відкриття. Але ж дисциплінарне провадження передбачає здійснення перевірки даних про наявність підстав для притягнення судді до дисциплінарної відповідальності, вирішення питання про відкриття дисциплінарної справи чи відмову в її відкритті, розгляд дисциплінарної справи і прийняття рішення. Водночас у президентському законопроекті в ст. 93 продовжується лобіювання вузько корпоративних інтересів ще несформованої, але вже розколотої адвокатури. Абсолютно неприпустимим є обмеження права юридичних осіб на звернення зі скаргою (заявою) щодо поведінки судді лише через адвоката. У такий спосіб прямо порушується ст. 59 Конституції України, де встановлено, що кожен є вільним у виборі захисника своїх прав. Крім того, що стосується юридичної особи, то саме її керівні органи, які статутом уповноважені діяти від імені юридичної особи, є первинними в праві на оскарження дій судці. Це ж стосується органів державної влади та місцевого самоврядування, де прокурор чи адвокат мають бути лише уповноваженими представниками зацікавленої сторони і діяти як субсидіарні учасники дисциплінарного провадження.
Щодо дисциплінарного стягнення.
Відповідно до статті 97 законопроекту до суддів може застосовуватися дисциплінарне стягнення у вигляді, зокрема, переведення судді до іншого суду того ж рівня цієї ж спеціалізації; висновку про направлення рекомендації до Вищої ради юстиції для вирішення питання щодо внесення подання про звільнення судді з посади з підстав порушення присяги. Названі види дисциплінарних стягнень викликають серйозні застереження. Передусім варто звернути увагу на те, що відповідно до п. 3.4. Європейської хартії про закон «Про статус судців» (1998 р.) судця, що обіймає посаду в суді, не може бути призначеним на іншу судову посаду або бути переведеним на будь-яку іншу роботу, навіть якщо це відбувається з підвищенням по службі, без його згоди. Винятки з цього принципу дозволяються лише у випадку, коли переведення передбачено у відповідності з дисциплінарною санкцією, у випадках змін у судовій системі на підставі закону або у випадках тимчасового переведення для зміцнення сусіднього суду. Максимальна тривалість такого переведення суворо обмежується законом, без упередженості до застосування положень параграфу 1.4. Таким чином, переведення судді до іншого суду того ж рівня цієї ж спеціалізації (як вид дисциплінарного стягнення) допустимий, але максимальна тривалість такого переведення має бути суворо обмежена законом. На жаль, даний підхід не відображений у законопроекті. Не логічне й некоректне також визначення законопроектом того, що висновок про направлення рекомендації до Вищої ради юстиції для вирішення питання щодо внесення подання про звільнення судді з посади з підстав порушення присяги є видом дисциплінарного стягнення.
Викликають серйозні застереження щодо конституційності положення Глави 2. «Вища кваліфікаційна комісія суддів України». Так, Конституція України в ст. 127 чітко встановила орган, який має давати рекомендації для призначення суддею — це кваліфікаційна комісія суддів. Тому рекомендацію на посаду судді й на сьогодні мають давати відповідні кваліфікаційні комісії судців, у тому сенсі, що державний механізм на момент прийняття Конституції України (1996 р.) передбачав існування цілісної системи кваліфікаційних комісій, які діяли спершу відповідно до Закону України «Про кваліфікаційні комісії, кваліфікаційну атестацію і дисциплінарну відповідальність судців судів України» (1994 р.), а згодом — Закону України «Про судоустрій України» (2002 р.). Ні буквою, ні духом Конституції України не передбачено такого окремого органу, як Вища кваліфікаційна комісія суддів України, на кшталт Вищої ради юстиції, назва і статус якої прямо визначені у ст. 131 Конституції України.
Незважаючи на необхідність поступального розвитку правової системи, законодавець у 2010 році замість того, щоб усунути об’єктивні причини, які перешкоджали ефективній роботі кваліфікаційних комісій судців, ліквідував їх. Не секрет, що умови, за яких функціонували ці комісії, не могли забезпечити ефективність даного конституційного органу. Члени кваліфікаційних комісій судців діяли на громадських засадах, без належного організаційно-технічного, нормативного та методичного забезпечення. Проте саме регіональні (обласні) кваліфікаційні комісії, як конституційні органи, мали б і сьогодні забезпечувати судову владу та суспільство первинним добором кандидатів на посади судці та водночас, доступною дисциплінарною юрисдикцією щодо судців.
За нинішнього регулювання суспільство позбавлено доступної системи дисциплінарної відповідальності судців як важливого контрольного механізму громадянського суспільства за незалежністю суддів. Жорстка централізація як кадрової, так і дисциплінарної політики щодо судців, збільшила й без того велику віддаленість судової влади від суспільства. Тому на даний момент Вища кваліфікаційна комісія суддів України не є встановленим конституційним органом формування суддівського корпусу й не може підмінити собою кваліфікаційних комісій, які передбачає Конституція України.
На жаль, розробники та ініціатори нової редакції Закону України «Про судоустрій і статус судців» продовжують системну помилку своїх попередників, яка грубо підриває конституційну легітимність судової системи та правосуддя в Україні. Адже відповідно до статті 118 передбачається, що судця звільняється з посади за поданням Вищої ради юстиції у разі припинення його громадянства відповідно до Закону України «Про громадянство України». На наш розсуд суддя має підлягати звільненню з посади не лише при припиненні громадянства України, а й при встановленні факту набуття громадянства іншої країни, на кшталт ст. 6 Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» (2014 р.) чи п. 6 ст. 51 Закону України «Про прокуратуру» (2014 р.)
Щодо суддівського самоврядування.
Як відомо, в системі суддівського самоврядування діють конференція судців загальних судів, конференція суддів господарських судів та конференція суддів адміністративних судів. Водночас стаття 127 законопроекту передбачає, що до складу конференції суддів загальних судів входять по два судці від кожного апеляційного округу, з яких один судця є представником місцевих загальних судів, один представником апеляційного суду відповідного апеляційного округу; шість суддів Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ; один суддя Верховного Суду України Судової палати у кримінальних справах або Судової палати у цивільних справах. Дані положення законопроекту грубо обмежують та звужують одну з ключових засад єдності судової влади — суддівське самоврядування. Передусім це полягає в тому, що законопроект встановив лише одну конференцію для всього багатотисячного корпусу суддів загальних судів. У ньому пропонується максимальна мінімізація представництва суддів найчисельніших місцевих судів. За грубими підрахунками конференція суддів загальних судів складатиметься з 57 делегатів. Такий мінімальний склад конференції не може гарантувати та забезпечити ефективне представництво та вираження інтересів суддівської спільноти. Більше того, такий склад конференції судців наражається на небезпеку зовнішніх втручань та маніпуляції!.
Отже, на нашу думку, запропонована редакція Закону України «Про судоустрій і статус суддів» вносить лише косметичні, але не системні зміни в судоустрій України, та водночас зберігає й розвиває концептуально хибний принцип ієрархічної побудови судової системи, що передусім проявляється у відношенні до місцевих судів як судів найнижчого рівня за тієї умови, що найбільше навантаження в забезпеченні доступного та безпосереднього судочинства лежить саме на цих судах. У законопроекті ці суди розглядаються як місце заслання недисциплінованих суддів. Проте базові вимоги до рівня професійної підготовки, моральних та ділових якостей суддів місцевих судів не повинні поступатись, а, напевно, мають бути й вищими, порівняно із суддями другої та третьої ланок судової системи.
Концептуально новим має стати те, щоб саме суддя місцевого суду виступав основою професіоналізму всієї судової системи.
( ЮВУ № 6 (1023) 14-20 лютого 2015 року)