Після приєднання України до Ради Європи в 1995 році одним із головних зобов’язань країни стало проведення судової реформи відповідно до європейських стандартів. Відтоді на підтримку цієї мети було запроваджено низку програм співробітництва, були отримані відчутні здобутки, а органи державної влади України виступили з важливими законодавчими ініціативами. Україна та Рада Європи продовжують у тісному партнерстві працювати над забезпеченням виконання нашою державою всіх вимог, що випливають із членства в цій організації.
Зобов’язання держав-членів РЄ містять аспекти, що стосуються суддівської відповідальності, яка впливає на рівень довіри громадян до судів. Але вона також передбачає ретельний розгляд питання захисту незалежності останніх.
Європейський суд з прав людини в рішеннях у справах «Олександр Волков проти України» та «Салов проти України» встановив факт порушення вимог статті 6 Європейської конвенції про права людини та зауважив, що в українському внутрішньому законодавстві відсутні чіткі критерії підвищення судді на посаді, дисциплінарної відповідальності та його кар’єрного зростання.
Венеціанська комісія в своєму висновку № 722/2013 також визначилася стосовно існування в Україні двох дисциплінарних органів, а саме Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Було зазначено, що чинна інституційна структура не сприяє гармонізації процедур з дисциплінарних проваджень між цими двома органами та їх ефективному функціонуванню. Питання, які озвучувалися в рішеннях ЄСПЛ і висновках Венеціанської комісії, не вирішені до цього часу, тому пильно відстежуються моніторинговими органами Ради Європи.
Додамо, що проект «Підтримка реформи суддівської відповідальності в Україні», фінансується Фондом з прав людини, який надає допомогу в сфері виконання рішень ЄСПЛ у двох названих вище справах. Проект також надає підтримку у сфері вдосконалення норм і процедур дисциплінарних органів у системі судочинства з метою забезпечення справедливого та ефективного розгляду будь-яких скарг на дії суддів. Планується створити так звану дорожню карту, в якій будуть визначені необхідні законодавчі та інші кроки стосовно реформи системи суддівської відповідальності в Україні, забезпечення відповідності цієї системи стандартам Ради Європи.
Проект працює з суддями, депутатами Верховної Ради України, представниками дисциплінарних органів та багатьох інших зацікавлених сторін. Низка запланованих заходів для дисциплінарних інспекторів і працівників секретаріату Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України забезпечить можливість для вивчення питань ефективності процедури дисциплінарного провадження щодо судді. При тому представники проекту жодним чином не втручатимуться в самі провадження.
( ЮВР № 7 21-27 лютого 2015 року).