У комітеті Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя відбувся круглий стіл на тему : «Надання нотаріальних послуг у сільській місцевості», модератором якого виступив заступник голови цього комітету Василь Яніцький.
На селі традиційно розміщені, в основному, ланки інфраструктурних галузей, які надають послуги повсякденного попиту. У цьому переліку й діяльність нотаріусів та доступність цих послуг для селян. Віддаленість населених пунктів від районних центрів і міст, недостатнє транспортне сполучення між ними призводить до значних грошових та часових витрат за вказані послуги, чим створюються проблеми для сільських мешканців. З іншого боку
Є в селах і невеличких містах, які, як правило, віддалені від обласних центрів, ведення нотаріальної практики для фахівців з нотаріату є економічно невигідним видом діяльності.
Розв’язання проблеми підвищення рівня доступності нотаріальних послуг для населення сільської місцевості можливе шляхом здійснення комплексу правових, організаційних, економічних, соціальних та інформаційних заходів. Під час дискусії ішлося, зокрема, про реалізацію Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо деяких питань спадкування» від 20.10.2014 № 1709-VII на практиці та фінансування заходів, спрямованих на покращення нотаріального обслуговування населення сільської місцевості й віддалених населених пунктів.
Особливу дискусію викликало питання щодо реалізації Закону від 20.10.2014 № 1709-VII , головною ідеєю якого є надання посадовим особам органів місцевого самоврядування в сільських населених пунктах повноважень щодо видачі свідоцтв про право на спадщину та прво власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя. Для вчинення таких нотаріальних дій законом підвищується кваліфікаційні вимоги для посадових осіб органу місцевого самоврядування : наявність вищої юридичної освіти, досвіду роботи в галузі права не менше трьох років, стажування в державній нотаріальній конторі, або приватного нотаріуса, навчання щодо роботи з єдиним та державними реєстрами, які функціонують в системі Мін’юсту, складання іспиту зі спадкового права в порядку встановленому Міністерством юстиції України.