Рішенням Ради суддів України від 11.12.2015 року погоджено Порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання суддів, Положення про порядок складання іспиту та методику його оцінювання під час проведення кваліфікаційного оцінювання судді.
Це оцінювання повинні пройти всі працюючі судді країни. Воно розпочнеться зі складення суддями іспиту, потім - вивчення досьє та проведення співбесіди. Іспит складатиметься з двох завдань. Перше – анонім не письмове тестування, яке проводитиметься у формі письмового викладення суддею запропонованих ВККС усталених правових позицій ВС та практики Європейського суду з прав людини з урахуванням інстанції та спеціалізації суду та судді. Друге – практичне завдання, яке виконуватиметься шляхом вирішення змодельованої членами колегії ВККС чи кваліфікаційної палати комісії практичної ситуації з урахуванням інстанції та спеціалізації суду і судді.
Якщо за результатами первинного кваліфоцінювання можливість здійснення суддею правосуддя у відповідному судді не підтвердиться, ВККС має прийняти рішення про направлення судді до Національної школи суддів для перепідготовки. Потім суддя проходитиме повторне кваліфоцінювання, яке теж складатиметься з двох етапів. Але тестування, яке проводитиметься в межах складення іспиту, вже буде академічним, з кількома варіантами відповідей на поставлене запитання.
Сам по собі факт наявності великої кількості скарг не є підставою для того, щоб суддя не пройшов оцінювання. ВККС установлюватиме, яка кількість скарг надійшла на суддю, чи обґрунтовані вони. З’ясовуватиме й системність їх надходження, системність порушень, допущених суддею. Всі ці дані оцінюватиме Вища кваліфкомісія суддів.
Оцінювання розпочнеться не раніше другої половини лютого.