flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Херсонський міський суд Херсонської області

Адвокати розповіли, чим небезпечні нові зміни до КПК

27 лютого 2017, 16:20

Ідеться про законопроект про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо удосконалення механізмів забезпечення завдань кримінального провадження) №5610, який 23 лютого був прийнятий за основу.

«Парламенту настійливо пропонується переписати новий Кримінальний процесуальний кодекс в редакції КПК 1960 року. Ключова відмінність між ними — це гарантії прав громадян на захист та особиста свобода, які поважаються у демократичних правових країнах і є деклараціями у країнах поліцейських. Навіть побіжний юридичний аналіз засвідчить невідповідність змісту обох законопроектів Конституції України та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, до якої Україна приєдналася ще 1997 року», — говориться у зверненні НААУ.

Адвокати зазначають, що законопроект розроблений всупереч конституційному запобіжнику, який передбачає, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, аналіз окремих положень документу свідчить про те, що він містить численні порушення права осіб на захист (стаття 63 Конституції України) та права бути вчасно повідомленим про обвинувачення.

«Якщо законопроект буде прийнято, то зміни до статті 135 КПК, які передбачають, що вручення повісток про виклик буде здійснюватися через офіційні друковані видання, заочне засудження стане правилом і це призведе до зростання сфабрикованих справ з обвинувальними вироками. Адже мільйони українців з об'єктивних і суб'єктивних причин проживають не за місцем своєї офіційної реєстрації», — підкреслили в НААУ.

В Асоціації також звертають увагу, що значне збільшення строків тримання під вартою (з 12 до 18 місяців) порушить конституційне право громадян на особисту свободу. Підозрювані особи, вина яких ще не доведена, будуть набагато довше триматися в СІЗО, часто в нелюдських умовах. Разом із запропонованим порядком обрахунку строків при об'єднанні проваджень цим будуть порушені і розумні строки кримінального провадження, закріплені у статті 28 КПК та частині третій статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року. Затягування розслідування дозволить тримати осіб у невизначеному статусі підозрюваних протягом кількох років. Можливість безстрокової (довічної) дії дозволу суду на затримання осіб, як передбачають зміни до статті 190 КПК, також є порушенням права на особисту свободу та принципу  юридичної визначеності, що є складовим верховенства права.

Національна асоціація адвокатів України закликає голову Верховної Ради Андрія Парубія та народних депутатів України відмовитися від прийняття законопроекту 5610 та відхилити й інші подібні законодавчі ініціативи в разі їхнього внесення.

Видання «Закон і бізнес»  27.02.2017 року