Громадяни, навіть якщо вони визнані судом недієздатними, не повинні обмежуватися у праві отримувати відповіді на свої звернення. Такої думки дотримується омбудсмен у конституційному поданні, яке він направив до Конституційного Суду.
Закон «Про звернення громадян» (ч.4 ст.16) встановлює, що скарги від імені таких осіб, а також неповнолітніх, можуть направляти виключно їхні законні представники. Уповноважений ВР з прав людини стверджує, що це порушує конституційний принцип рівності громадян перед законом, а також низку міжнародних актів.
Аналогічне подання вже розглядалося КС. Однак у 2014 році Суд відмовив у відкритті провадження, пославшись на брак правового обґрунтування. Тепер омбудсмен підкріпила свою позицію посиланнями на думку науковців та прецеденти Європейського суду з прав людини.
Так, наприклад, останній дотримується позиції, що абсолютне обмеження права особи, визнаної недієздатною, діяти самостійно, включаючи звернення до державних органів на захист своїх прав, є непропорційним меті, що переслідується.
Тож якщо КС пристане на цю позицію, право скаржитися зможуть реалізувати усі і без посередників.
Видання «Закон і бізнес» 30.11.2017 року