flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Херсонський міський суд Херсонської області

Статтю 375 КК вчергове використано для тиску на суддів

23 березня 2018, 15:02

Усі попередні спроби отримати роз’яснення щодо застосування ст.375 Кримінального кодексу зазнали невдачі. Це дозволяє силовим органам і надалі застосовувати її за першої-ліпшої нагоди, аби натиснути на суддів. І ні заклики Вищої ради правосуддя, ні здоровий глузд їх не зупиняє.

На цьому тижні в ЗМІ була поширена новина про відкриття Національним антикорупційним бюро кримінального провадження за ст.375 КК щодо обставин розгляду Окружним адміністративним судом м.Києва справи за позовом Романа Насірова проти відомства, яке він очолював.

Як повідомили «ЗіБ» у прес-службі ОАСК, постановою суду від 23.11.2017 цей позов було задоволено. Нині справу переглядають у Київському апеляційному адміністративному суді. Однак у НАБУ вирішили не чекати, що скаже КААС, та ініціювали кримінальне провадження.

Власне «кримінал», як можна зрозуміти, НАБУ побачило в, можливо, хибному визначенні категорії цієї справи, що могло вплинути на її розподіл. Та в ОАСК доводять, що працівник апарату, який реєстрував позовну заяву, діяв відповідно до інструкції та не мав повноважень аналізувати суть спірних правовідносин. Тож лише суддя вправі, у разі необхідності, змінити категорію такої справи.

З огляду на суть претензій важко зрозуміти, до чого тут ст.375 КК? В ОАСК оцінюють такі дії НАБУ, «що ґрунтуються на явно надуманих підставах», як спробу тиску на суд. При цьому не тільки на першу інстанцію, а й на суддів КААС, які переглядатимуть справу. Про зазначене й повідомлено ВРП.

Водночас, як ідеться в рішенні Ради суддів від 8.06.2017 №34, подання учасником справи заяви про внесення до ЄРДР відомостей про скоєння суддею кримінального правопорушення до закінчення судового розгляду має ознаки впливу на суд. І за це має наставати відповідальність за ст.376 КК.

Як сказано в доповіді ВРП про стан забезпечення незалежності суддів в Україні у 2017 році, застосування ст.375 КК є одним із найбільш небезпечних проявів тиску на суддю. Проте констатаціями та роз’ясненнями проблеми, вочевидь, не розв’язати. І тільки перший вирок стосовно тих, хто намагається натиснути на суддів, звинувачуючи їх у постановленні завідомо неправосудних рішень, може покласти край цій тенденції.

Питання лише в тому, коли та хто на це зважиться…

                                                                                                  Видання «Закон і бізнес»  23.03.2018 року