flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Херсонський міський суд Херсонської області

Роз’яснення правил поховання за новим КПК

03 квітня 2018, 14:39

З 15 березня 2018 року набули чинності певні  зміни до Кримінально процесуального кодексу України. Зокрема населення турбує питання: - «Що починаючи з 15 березня українці не зможуть вільно поховати своїх померлих рідних» - таку інформацію впродовж двох тижнів активно розповсюджують не лише соціальні мережі, а й професійні ЗМІ.

         Хочемо заспокоїти всіх зацікавлених осіб, що процедура поховання померлих, які пішли з життя природною смертю, не зміниться.

Відповідно до Порядку взаємодії між органами та підрозділами Національної поліції, закладами охорони здоров’я та органами прокуратури України при встановленні факту смерті людини затвердженого Наказом МВС України, Генеральною прокуратурою України від 29.09.2017 року за № 807/1193/279,-  працівники закладів охорони здоров’я у разі надходження повідомлення про смерть людини негайно повідомляють органи та підрозділи Національної поліції  про кожен випадок установлення ними факту смерті людини незалежно від місця її настання, у тому числі породіль та новонароджених дітей, за винятком смерті від захворювань у закладах охорони здоров’я. У разі смерті людини за місцем її проживання без ознак насильницької смерті або підозри на таку, на місце подіє виїжджає лікар, який констатує факт смерті, проводить огляд трупа, за результатами якого інформує органи та підрозділи Національної поліції та адміністрацію закладу охорони здоров’я, що забезпечує потреби населення у медичному обслуговуванні на відповідній території, про можливість встановлення причини смерті без патологоанатомічного розтину та видачі лікарського свідоцтва про смерть ( фельдшерської довідки про смерть). Простими словами, якщо людина померла власною смертю  – яка процедура поховань  була, такою і лишиться, її близькі  і родичі не відчують на собі нововведень кримінально-процесуального кодексу України.

Наразі, відповідно до нових змін, будь-яку експертизу, в тому числі судово-медичну, з 16.03.2018 року призначатиме суд. Але,  судово-медична експертиза проводиться лише в межах кримінального провадження і то на стадії досудового розслідування, якщо обов’язково необхідно встановити факт:

- насильницької смерті або підозри на таку смерть,

- смерть яких настала поза місцем їхнього проживання,

- особу яких не встановлено.

Тобто, слідчий за погодженням з прокурором повинен звернутися до слідчого судді з клопотанням про призначення судово-медичної експертизи, а слідчий суддя не пізніше п’яти днів із дня надходження клопотання повинен його розглянути.

Так, починаючи з 20 березня 2018 року до суду надійшло 7 клопотань про призначення судово-медичної експертизи, із них 3 клопотання за ч.1 ст..115 КК України( умисне вбивство), та 4 клопотання за ч.1 ст.125 КК України (тяжкі тілесні ушкодження). Незважаючи на можливий п»ятиденний строк розгляду означеного вище питання та  клопотань, слідчий суддя намагається розглянути дані клопотання в день їх надходження, розуміючи, що родичам померлого необхідно зробити поховання.

       

 

 

Прес-служба Новотроїцького районного суду