Використання відеоконференції в судовому процесі має низку переваг. Так, запровадження цього режиму проведення судових засідань спрямоване, передусім, на модернізацію судового процесу, підвищення оперативності судового розгляду справ і полегшення участі в ньому для сторін.
Відеоконференція покликана захистити сторони від надмірного затягування судового процесу, що є однією з найбільших проблем сучасного українського судочинства. А першочергова причина затягування справи - неявка учасників процесу до зали судового засідання. Проведення слухання в режимі відеоконференції допоможе зекономити час та кошти, які витрачають, щоб доїхати або доставити особу до суду.
Питання про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції вирішується судом за наявності відповідного клопотання або за власною ініціативою не пізніш як за п'ять днів до проведення такого судового засідання. Ухвала суду про відеоконференцію повинна містити дату й час, найменування суду, якому доручається забезпечити проведення відеоконференції, ім'я особи, котра братиме в ній участь та її процесуальний статус.
Застосування відеоконференції у судовому засіданні може відбуватися при розгляді справ у судах першої, апеляційної, касаційної інстанції та при перегляді справ у Верховному Суді України.
Аби розібратися в тонкощах цього способу проведення судових засідань, слід визначити поняття "відеоконференція". Це телекомунікаційна технологія, що забезпечує одночасну двосторонню передачу, перетворення та представлення інформації на відстані в режимі реального часу. Згадані передача, представлення та перетворення здійснюються завдяки апаратно-програмним засобам.
Технічні засоби, що використовуються у такому судовому засіданні, мають забезпечувати належну якість зображення і звуку, давати змогу ставити запитання й отримувати відповіді. Носій відеозапису є додатком до журналу судового засідання і приєднується до матеріалів справи.
Якщо під час відеоконференції виникнуть технічні неполадки, що унеможливлюють подальший розгляд, суд відкладає розгляд справи, крім випадків, коли засідання може відбутися без участі особи.
До речі, судова відеоконференція може вестися з приміщення районного суду в суди будь-якого регіону країни. На сьогодні всі суди Херсонської області забезпечені таким відеозв'язком. Ним можуть скористатися й мешканці нашого району.
Соляник Н. І.,
голова Новотроїцького районного суду